Wiele osób interesuje to, w jaki sposób działają okulary fotochromowe. Jest to bardzo ciekawe, szczególnie gdy spojrzymy na to, że staja się one coraz popularniejsze na rynku. Niestety, ale noszenie okularów korekcyjnych ograniczało możliwość korzystania z fotochromów jedynie do sytuacji, w których ma się nakładki lub nosi się szkła kontaktowe. Obecnie, dzięki szkłom fotochromowym jest to w pełni możliwe.
Jak działają okulary fotochromowe
Klasyczne soczewki o działaniu fotochromowym mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej do ich produkcji stosuje się klasyczne szkło, plastik lub poliwęglan. W zależności od doboru materiału różni się sposób aplikacji warstwy fotochromowej. Efekt fotochromowy polega w skrócie na tym, iż zawarty w szkle chlorek srebra pod wpływem światła UVA (380-400nm) przyłącza elektrony, a kation srebra staje się srebrem atomowym. Kationy srebra są bezbarwne, z kolei pod wpływem redukcji w warstwie pojawia się srebro, które jest widzialne przez człowieka. Reakcja zachodzi najczęściej pomiędzy różnymi związkami halogenowymi, a materiałami takimi jak oksazyny lub naftopirany.
Okulary fotochromowe ulegają błyskawicznemu przyciemnieniu pod wpływem promieniowania UV – przyjmuje się, że potrzebna jest niecała minuta na uzyskanie przyciemnienia. Przy zatrzymaniu ekspozycji rozjaśnienie wizji pojawia się już po 10 minutach, a po 15 okulary wracają do swojego „nienaświetlonego” stadium.
Wygoda korzystania z fotochromów
Wykorzystanie soczewek fotochromowych jest wygodne głównie ze względu na fakt, iż można chronić swój wzrok i widzieć wyraźnie bez potrzeby wybierania pomiędzy okularami przyciemnianymi a okularami korekcyjnymi.