Ogólne

Jak wygląda pęseta chirurgiczna?

Aktualnie rynek narzędzi wykorzystywanych przez lekarzy jest bardzo zaawansowany. Pęseta chirurgiczna należy do elementów wyposażenia, które z pozoru są dość proste, jednak mogą występować w wielu wariantach. Ponadto aktualnie tego rodzaju narzędziom przywiązuje się dużo uwagi ze względu na to, że od ich prawidłowego użytkowania i codziennej eksploatacji zależy prewencja zakażeń wirusowych. Zazwyczaj pęsety w szpitalach i przychodniach wykorzystuje się jednorazowo, aby zminimalizować ryzyko zakażenia innego pacjenta. Produkowania jednorazowych pęset okazuje się bardziej opłacalne, niż każdorazowe odkażanie narzędzi w taki sposób, aby była pewność, że ewentualne wirusy i inne drobnoustroje zostały z niej usunięte.

Pęseta chirurgiczna – rodzaje

W toku ewolucji lekarze wypracowali różne metody pęset. Ze względu na to, że są one wykorzystywane do szerokiego spektrum prac, takich jak usuwanie nici chirurgicznych, wyciąganie odłamków ze skóry lub tkanek głębokich, a także operowania gazami i opatrunkami, pęsety występują z różnymi końcówkami. Dostępne są zwykłe pęsety, jak i takie, które są specjalnie zaprojektowane do tego, by usuwać ciała obce z tkanek. Ponadto istnieję wersje anatomiczne, które są specyficznie zakrzywione. Ponadto pęsety produkuje się w różnych rozmiarach, aby ułatwić wybór odpowiedniego narzędzia do wykonania konkretnej pracy.

Z czego wykonuje się pęsety?

Ze względu na to, że pęsety służą do dość newralgicznych i delikatnych prac, wykonuje się je z wytrzymałych stopów stali nierdzewnej. Muszą one charakteryzować się wysoką odpornością, a także nie wchodzić w żadne reakcje z substancjami chemicznymi. Aby zwiększyć wygodę pracy lekarzy, zazwyczaj wykonuje się je tak, by powierzchnia była lekko matowa, co ogranicza poślizg pęsety. Istotne jest także odpowiednie wyprofilowanie rączki, które ułatwia uchwyt i pozwala na precyzyjne wykonywanie wszystkich czynności. Bardzo istotne jest, aby zawsze używać sterylnie zapakowanych pęset, dlatego też wersje jednorazowe są w powszechnym użyciu w szpitalach. Jeśli takich nie ma, należy zadbać o perfekcyjne odkażenie pęsety przed każdym użyciem.

Odwiedź stronę: https://chirmed.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.