Profesjonalny aparat do bezdechu to często jedyna opcja dla osób, które cierpią na nocne duszności. Sprzęt taki, chociaż często pokrywa go państwowe dofinansowanie, jest dość poważną inwestycją, dlatego, jeśli się go nabędzie, należy pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji. Nie jest to wyłącznie kwestia trwałości samego urządzenia – o wiele większym problemem okazuje się utrzymanie go w higienicznym stanie, aby nie narazić się na dodatkowe patogeny. Czyszczenie takiego aparatu nie kosztuje nas wiele czasu ani wysiłku, natomiast znacznie ogranicza ryzyko namnożenia się w nim bakterii.
Dlaczego aparaty do bezdechu muszą być regularnie myte?
Chociaż niemal wszystkie modele aparatów do bezdechu są wykonane ze sterylnych tworzyw sztucznych, to stały kontakt ze skórą człowieka, a także jego oddechem, potem czy śliną mogą z czasem doprowadzić do namnażania się szkodliwych bakterii. Te z kolei prowadzą do podrażnień, wysypek, a nawet zakażeń. Prawidłowe mycie maski CPAP – https://mfzaar.pl/kategoria-produktu/aparaty-na-bezdech-senny/?v=9b7d173b068d, może być przeprowadzone w zaledwie kilka minut, dlatego nie powinno się o nim zapominać.
Zagrożenia wynikające z użytkowania zaniedbanej maski
Terapia maską CPAP ma na celu polepszenie naszego stanu zdrowia, dlatego niezwykle nierozsądne jest narażanie się na choroby poprzez leczenie. Myjemy wszystkie sprzęty codziennego użytku, a aparat do bezdechu jest jednym z nich, podobnie jak naczynia, bielizna czy szczoteczka do zębów. Nie można zapominać o utrzymywaniu odpowiedniej higieny swojego wyposażenia, gdyż zgromadzone w nim drobnoustroje mogą doprowadzić do zakażeń, szczególnie w przypadku osłabionego bezdechem organizmu.